Aktualności

Czy fotowoltaika może być smart?

Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci, którzy w ramach aktywności Action Business Center, poprowadzili 4 kwietnia br. szkolenie pt. „Instalacje fotowoltaiczne w inteligentnych budynkach”. Całodzienne spotkanie w siedzibie Action zgromadziło kilkudziesięciu resellerów.

Inteligentne jest dziś miasto, a w nim samochód czy budynek. Jak widać, inteligencja, czyli domena ludzi, stała się też cechą świata nieożywionego. W zakresie rozwoju fotowoltaiki potwierdzają to twarde dane, które wskazują na duży wzrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. Ubiegły rok to 55 tys. przyłączonych instalacji o łącznej mocy 165 MW, co dało skumulowaną moc 340 MW. To nadal bardzo daleka pozycja w rankingu światowym, czy nawet europejskim, ale obserwowana tendencja pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość, bowiem moc przyłączonych tylko w tym roku mikroinstalacji może osiągnąć nawet 200 MW.

- Dzięki aktywności Action Business Center, chcemy mieć udział na tym rosnącym rynku. Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy firmę Fronius Polska, która jako jedna z pierwszych w naszym kraju zaobserwowała rosnące zainteresowanie inteligentnym łączeniem instalacji fotowoltaicznych z kluczowymi odbiornikami energii znajdującymi się w budynku – wyjaśnia Piotr Głydziak, Dyrektor Action Business Center w ACTION S.A.

- W Polsce praktycznie nie sprzedają się falowniki bez łączności Ethernet lub WiFi. Widzimy coraz większe zainteresowanie integracją danych z instalacji fotowoltaicznych w systemach inteligentnych budynków, co świadczy o rosnącej świadomości klientów końcowych oczekujących zaawansowanych rozwiązań - mówi Maciej Piliński, Sales Manager Solar Energy w firmie Fronius Polska.

W odpowiedzi na te oczekiwania powstało szkolenie pt. „Instalacje fotowoltaiczne w inteligentnych budynkach”, które oferuje wiedzę na temat połączenia dwóch światów, czyli instalacji fotowoltaicznych i instalacji inteligentnych budynków.

- Jeśli poważnie myślimy o tym, aby w pełni wykorzystać dobrodziejstwa fotowoltaiki, musimy zaprząc do tego rozwiązania inteligentnego budynku, które zintegrują się z rozwiązaniami fotowoltaiki, ale także mogą wykorzystać informacje pogodowe do optymalizacji bilansu energii w budynku – dodaje Maciej Skrzypczyński, ekspert ds. Smart Home w technologii Fibaro.